Saturday, November 23, 2013

Bileklik ( Bracelet )Bu bileklik çalışmam da Kumihimo diski tekniğini kullandım, Malzeme ise farklı renkte floş iptir.

This is the bracelet; I used to Kumihimo disk technique material is different color satin beading cord.

Kravat Kolye (Tie necklace)


Bugün size tanıtmak istediğim kolye; kravat şeklinde ve beyaz metal üzerine zirkon taşlardan yapılmıştır. Yanında küpleri mevcuttur.

Today I want to introduce you necklace; tie-shaped and is made from zircon stones on white metal. Besides earrings are available.

Embroidery Kolye (Embroidery Necklace)


Herkese Merhaba,

Bu kolye çalışmam da kullandığım teknik Embroidery'dir . Kullandığım malzemeler ise  Taho kum boncuk  ve Turkuaz boncuktur.
Hello Everybody

For this necklace ; I used to the Embroidery Technique and the material is different color Taho seed beads a d turquoise pendant.

Friday, November 22, 2013

Küpe (Earring)


Size sunmak istediğim küpe de; kullandığım malzeme ; çek boncuk, taşlı apart ve kararmaz beyaz halka.

I would like to show you the earrings; materials is pink color Czech beads , stones with charms and tarnish white ring.

Thursday, November 21, 2013

Kolye (Necklace)


Herkese Merhaba,
Bugünkü kolye çalışmamda ; malzemeler ; kararmaz sarı renkte metal apartlar, zincir ve bordo renginde cam boncuk kullandım.

Hello everyone,
Today necklace in my work; materials; tarnish the yellow metal charms, chain and I use glass beads in maroon color for tis necklace.
Wednesday, November 20, 2013

Gümüş Kolye ( Silver Necklace)


Kolye çalışmam da ; Ametist ve Kırmızı renkte çek boncuk kullandim. ara bağlantıları ise gümüş'tendir. Ara bağlantıları kendim dizayn ettim.

For this necklace, I used Amethyst and Czech beads in red. I also use silver links for this necklace ,also Design its myself for silver links.

Yaka Kolye (Collar Necklace)


Çok severek yaptığım bir kolye çalışmasını size sunmak istiyorum. RAW tekniği ile yaptığım bu kolye de kullandığım malzemeler ise krem,yeşil renkte Çek boncukları ve kahve renginde Çek kristalidir.

I've done very fondly would like to offer you a necklace to work. RAW technique I've used this necklace I made with ingredients the cream, green are Czech beads and brown in color are Czech crystal.

Tuesday, November 19, 2013

Kolye (Necklace)


Bugün size yeni bir kolye mi tanıtmak istiyorum. Kolyede kullanılan malzemeler : yeşil mor renkte akrilik boncuk, koyu yeşil , krem renginde tahta boncuk.

Today I want to introduce you a new necklace. Necklace consists of: green, purple acrylic beads, dark green ,cream-colored wooden beads.Monday, November 18, 2013

Kolye (Neclace)


Herkese Merhaba
Bugün yine size yapmış olduğum kolyeyi göstermek istiyorum. Kolyede kullandığım malzemeler ise; açık,koyu renk yeşil boncuk, beyaz metal aparatlar, zincir ve kolye ucudur.

Hello everyone,
Today I want to show you again that I made the necklace. Materials used in the necklace, open, dark green beads, white metal links , chain and pendant. 

Sunday, November 17, 2013

Kolye (Necklace)


Bugün size yapmış olduğum; kolyeyi sunmak isitiyorum. kolyede mavi renkte Çek cam boncuk kullandim. Aralara metal gümüş renkte ara aparatları , metal zincir ve ucuna da yine metal gümüş renkte kolye ucu kullandım.

Today I want to show a necklace to you. I used to blue color Czech glass bead for this necklace and I used to Sterling silver color tassel ,links and chain. All my jewelry is handmade and unique.


 

Kolye ve Yüzük (Neclace& Ring)


Herkese Merhaba,
Bugün sizinle iki farklı çalışmamı paylaşmak istedim. Birincisi yüzük. Tel çalışması ile yaptığım yüzükte bakır ve koyu yeşil renklerde iki farklı tel kullandım. Yüzüğün ölçüsü 11'dir.
İkinci çalışmam da ise kumihimo tekniği yaptığım kolyedir. Kullandığım malzemeler ise turkuaz ve koyu kahverengi de deri iplerdir. Ayrıca metal halkalar, metal kapama, yeşil ve gül kurusu renginde sedef uç kullandım.

Hello everyone,
Today I wanted to share with you my work in two different. The first ring. The ring made ​​of wire stitch and I use two different wires. Color is  green and copper colors  for ring.
Ring size is 11.
The second work is a necklace made ​​kumihimo technique. Materials used in the turquoise and dark brown leather strings. The metal rings, metal closure, green and rose-colored pearl tip used.Kızılderili Motifli Kolye (Necklace of Indian style )

Kızılderili Motifli Kolye      Etnik tarzdaki motifleri çok sevdiğim için bu kolyeyi yaptım. Bu kolye, Hippi yıllarında da...