Thursday, November 28, 2013

Bileklik (Bracelet)


Bu bileklik çalışmamda;kullandığım malzemeler , kırmızı renkte deri ve makrome ipi , taşlı sıra , sarı metal zincir, deri kapa ve papagan kullandım.

This bracelet in my work, I use materials in red leather and macrame rope, shine stone strand, the yellow metal chain, leather cover and lobster craw.

 

Bileklik(Bracelet)


Bu bileklik çalışmam da; turuncu ve sarı renkte akrilik boncuk kullandım.,

This bracelet is my jewelry , I use acrylic beads in orange and yellow colors.

Wednesday, November 27, 2013

Makrome Bileklikler (Macrame Bracelets)


Aşağıdaki bileklikleri; makrome tekniğiyle yaptım. Kullandığım malzemeler ise makrome ipi, beyaz metal aparatdır.

The following bracelets, made ​​with macrame technique. If I use materials macrame rope, white metal is pendant.

 

Tel Çalışması Bileklik (Wire Stitch Bracelet)


Aşağıdaki bilezik çalışmam da , brown-yellow tel kullandım ayrıca  yeşil renkte kum boncuk kullandım. Tamamen tel işliği ile yapılmıştır.

Below in my bracelet jewelry ; I use brown-yellow wire and also use green seed beads. I made with wire stitch technique .
Tuesday, November 26, 2013

Kalpli Kolye Takım (Heart Necklace Set)


Aşağıdaki kolye&küpe takım çalışmam da; Yeşil ve turuncu renginde Çek ve zirkon boncuk kullandım. Zinciri ise eskitilmiş sarı metal'dir. Küpe'de kolye de kullandığım boncuklar kullanılmıştır. Küpe apartın da da farkı renkle zirkon boncuklar kullanılmıştır.Küpe aparatı yine sarı metal'e eskitme uygulanmıştır.

My Necklace & Earring jewelry , I use the material are green and orange colors  the Czech and zircon beads. I used to the chain is the brown and yellow and toggle. I also use earring same beads and ear stud components are used.


Kolye (Necklace)


Aşağıdaki kolye çalışmam da kullandığım malzemeler ;farklı renklerde Hint ve tahta boncuk ,Kore ipi, sarı kapama apartı, sarı halka ve papağan'dır.

My necklace work ; I use the materials; Indian and wooden beads in different colors, Korea cord , yellow cord end , rings and lobster claw.Kum Boncuk Tablo (Beadwork Table)


Bugün size farklı bir çalışmamı sunmak istedim. Cross işleme tekniği ile yaptığım bu tabloda kullandığım malzemeler değişik renklerde kum boncuktur.

Today I want to offer you a different my work. I used to Cross stitch technique for this table and that I used in this table are beads in different colors of seed beads.Monday, November 25, 2013

Peyote Kolye ( Peyote Necklace )Peyote tekniği ile yaptığım kolyede; kullandığım malzemeler ise kahverengi ve turuncu taho kum boncukları ve turuncu  ve kahverengi tonlarında Çek kristal kullandım. Kolyenin  boyun uzunluğu kısadır.

I made this necklace with the peyote technique, the materials I use brown and orange color Taho seed beads, orange and brown colors Czech crystals beads . Length is shorter than the length of the necklace.Makrame Bileklik (Macrame Bracelet)


Macrame bilezikte , kullandığım malzemeler ; sarı ve kahverengi floş ip , sarı kararmaz metal halka , zincir ve kapamadır .

In Macramé bracelet, I use materials, yellow and brown satin breading cord , tarnish yellow metal rings, caps and cord end.Bileklik ( Bracelet)


Aşağıdaki bileklikte ; kullandığım malzeme mavi renkte Hint boncuğu , lacivert ve beyaz renkte floş ip ve beyaz metal kapama aparatı ve beyaz metal zincir.

In the following bracelet; materials I use Indian beads in blue color , navy blue and white satin beading cord and white metal chin,clasp and cord ends.Küpe ( Earring)

Aşağıdaki küpede ; kullandığım malzeme turuncu renkte Çek boncuk , Metal halka ve küpe aparatıdır.

In the following earrings; materials I use orange Czech beads, ear loops  and ear wires .Sunday, November 24, 2013

Küpe ( Earrings)


Aşağıdaki küpe de ; kullandığım malzeme beyaz renkte ay taşı ve kararmaz sarı metal aparat kullandım. .

The following Earrings; Materials; I use white color moonstone and I used tarnish yellow metal ear wires and brass .
Kolye (Necklace)


Aşağıdaki kolye de ; kullandığım malzeme siyah renkte metal zincir ve aparat ile  beyaz renkte boncuk .

The following necklace; materials I use a black metal chains and charms, links  and white color glass bead with pendant.Kızılderili Motifli Kolye (Necklace of Indian style )

Kızılderili Motifli Kolye      Etnik tarzdaki motifleri çok sevdiğim için bu kolyeyi yaptım. Bu kolye, Hippi yıllarında da...