Friday, April 18, 2014

Fermuar Bileklik (Zipper Bracelet)

Fermuar bileklikte kullandığım malzemeler ; fermuar , deri kapama , halka , kalpli boncuk ve papağandır.

I use the zipper bracelet materials; zipper, leather end, ring, heart shaped beads and lobster claw.

 

Wednesday, April 16, 2014

Kolye (Necklace)

Düğüm tekniği ile yaptığım kolyede kullandığım malzemeler , makrome ip , kahve ve turuncu renklerinde akralik boncuk , kumaştan yaptığım çiçek , örgü ile yaptığım boncuk ,sarı metal aparatlar ,beyaz renkte zincir , halka ve papağandır.

I made this necklace with knot technique. I used in materials, macramé rope, coffee and orange colors Acrylic beads, fabric flower, knitting with beads, yellow metal pendant , metal color of chain, ring and lobster claw.


 

Tuesday, April 15, 2014

Vintage Küpe (Vintage Earrring)

Bu küpeyi özel olarak imal edilmiştir .Küpe mine ve taşlarla kaplıdır. Bu küpe Vintage tarzıdır.

This earring is specialized in manufacturing .Very good workmanship and stone covered with enamel earrings. This is a vintage-style earrings.


Monday, April 14, 2014

Ametist Bileklik (Amethyst Bracelet)Ametist bileklikte kullandığım malzemeler ; bronz renklerde aparat , mor renkte ipek kordon , ametist taşlar , zincir , halka  ve papağandır.

I use the amethyst bracelet materials; pendants in bronze color, purple silk cord, amethyst stones, chains, rings and lobster claw.

 

Kızılderili Motifli Kolye (Necklace of Indian style )

Kızılderili Motifli Kolye      Etnik tarzdaki motifleri çok sevdiğim için bu kolyeyi yaptım. Bu kolye, Hippi yıllarında da...