Tuesday, August 29, 2017

Kızılderili Motifli Kolye (Necklace of Indian style )Kızılderili Motifli Kolye
    Etnik tarzdaki motifleri çok sevdiğim için bu kolyeyi yaptım. Bu kolye, Hippi yıllarında da çok moda idi . 2017 yılını yaşadığımız şu günlerde , geri doğru dönerek o hippi modasını hatırlatmanın güzel olacağını düşündüm. Fakat bu motifin esas menşei ise Kızılderili kabilelerin'dir. Kızılderili kültürü motif ve renk zenginliğine sahiptir.
Kızılderili tarzı kolye de kullandığım malzemeler : Kum boncuk, Boru kum boncuk, Koton kordon, Metal deri kapama , papağan ve halka.


Necklace of Indian Style 
I made ethnic style necklace because of I love it. This necklace was also very fashionable in Hippie years. At the moment we are living in 2017, I thought it would be nice to turn back and remind you of the hippie fashion. But the main origin of this motif is the Indian tribes. Indian culture has a rich motif and color.
Ingredients I use in Indian style pendants: Sand beads, Pipe sand beads, Cotton cord, Metal skin closure, Parrot and ring.

Kızılderili Motifli Kolye (Necklace of Indian style )

Kızılderili Motifli Kolye      Etnik tarzdaki motifleri çok sevdiğim için bu kolyeyi yaptım. Bu kolye, Hippi yıllarında da...