Friday, August 18, 2017

Lale Figürlü Gümüş Kolye Küpe (Tulip Figure Sterling Silver Necklace & Earrings)


Lale Figürlü Gümüş Kolye

Osmanlılar takılarından esinlenlerek imal edilmiştir. Osmanlı döneminde ve günümüzde de çok önemli olan lale motifi bu setimizde kullanımıştır. Kolyemiz rose gümüş ve gümüşten imal edimiştir. Üzerinde zümrüt ve garnet taşlarla bezenmiştir. Kolyenin ağırlığı 7.1 gr.
Kolyenin zincir uzunluğu 40 cm'dir. Fakat üzerinde 5 cm'lık uzatma zinciri de bulunmaktadır.Tulip Motifs Silver Necklace 
Tulips need motifs that are very important place in Turkish art since the 12th century; We want to-move to modernize the 21st century. This necklace made rose silver . Stone is emerald and garnet. Chain made rose silver. Chain length is 40 cm but it has 5 cm adjustable . Weight is 7.1 gr for necklace. 

If you want to buy you can use below Etsy link : Lale Motifli Gümüş Küpe                                                                
Küpemiz de yine lale motifi kullanılmıştır. Asimetrik ölçüye sahiptir. İki küpe birbirinden farkı şekle sahiptir. Yine rose gümüş ve gümüşten imal edilmiştir. Taşları zümrüt ver garnetten oluşmaktdır.  Küpelerin ağırlığı ise 6.7 gr'dır.
                                                                                            


Tulip Motif Silver Earrings

Earrings made rose silver. Motifs are again tulip. Shape of the earrings is different; some of the other branch of tulips in nature, there is also bent some tulip fields. We wanted to show us that our earrings.Stone are emerald and garnet. Weight are 6.7 gr. 

If you want to buy you can use below Etsy link : 

https://www.etsy.com/listing/279570238/sterling-silver-earrings-silver-earrings?ref=shop_home_active_33

No comments:

Post a Comment

Kızılderili Motifli Kolye (Necklace of Indian style )

Kızılderili Motifli Kolye      Etnik tarzdaki motifleri çok sevdiğim için bu kolyeyi yaptım. Bu kolye, Hippi yıllarında da...